קצת על זכוכית


זכוכית היא חומר שקוף, חזק באופן יחסי, עמיד לשחיקה ועמיד בד"כ מבחינה כימית וביולוגית. ניתן ליצור זכוכית ממגוון רחב של חומרים, אולם רק מספר מצומצם של חומרים אכן נמצא בשימוש.
את הזכוכית ניתן לעצב בקלות רבה לגופים בעלי שטח פנים חלק ובלתי חדיר. תכונות אלה הופכות את הזכוכית לחומר בעל מגוון רחב של שימושים.

עם זאת, הזכוכית שבירה למדי ועשויה להתנפץ לרסיסים חדים. תכונותיה השונות של הזכוכית עשויות להשתנות ע"י הוספת מרכיבים שונים או טיפול בחום.

סוגי זכוכית

זכוכית בידודית (double glazing):
זהו למעשה חלון המורכב משתי שכבות זכוכית או יותר המחוברות ע"י מסגרת (לרוב מאלומיניום), כאשר המסגרת מכילה סופחי לחות למניעת היווצרות אדים על חלקן הפנימי של השמשות. לעיתים בין השמשות יש גז מסוג ארגון להעצמת הבידוד התרמי והאקוסטי. מטרתה לבודד את חלל הבית הפנימי מרעש ומאקלים שבחוץ.

זכוכית מחוסמת:
זוהי זכוכית שעברה חימום מבוקר לטמפרטורה של כ-700 מעלות צלזיוס ולאחר מכן קירור מהיר מאוד באוויר. תהליך זה גורם להכנסת מאמצים בזכוכית והופך אותה לבעלת חוזק גבוה פי 3-5 מאשר זכוכית רגילה. החוזק נובע ממאמצי לחיצה שנוצרים בפני השטח ואלו מקשים על התקדמות סדקים בזכוכית. זכוכית זו נחשבת בטיחות במיוחד ולכן משמשת למקלחונים, חזיתות, מעקות ודלתות שכן עם שבירתה מתנפצת הזכוכית לרסיסים קטנים ועשויה להקטין את אפשרויות הפגיעה.

זכוכית בטחון (טריפלקס):
זוהי זכוכית אשר בין השכבות המרכיבות אותה, מצוי מילוי של שכבה העשויה מחומר מוצק (שקוף או צבעוני ) הנקרא PVB, שכבה המקטינה את עוצמת הרעש הנכנסת לחלל החדר מבחוץ. מערכת זכוכית זו יכולה להיות דו שכבתית או רב שכבתית. זוהי הזכוכית הבטוחה ביותר לשימוש, שכן ניפוץ שיכבה אחת אינו גורם לקריסתה. היא משמשת לחלונות, לויטרינות בחנויות, למעקות וכ"ד.

זכוכית רשת:
זוהי זכוכית המכילה חוטי ברזל שתי וערב (בצורת רשת ומכאן שמה), שעם שבירתה אינה קורסת ונשארת תלויה על חוטי הברזל. משתמשים בה בעיקר לחזיתות בניינים משותפים וכרפפות לחלונות/

קשור בעיצוב הבית פנים וחוץ – בריקים.